SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır ve Çalışır?

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır ve Çalışır?

SEO nedir ve nasıl çalıştığınızı öğrenmek ister misiniz? O halde yazdığım dökümanı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyorum.

SEO: Kullanıcılar tarafından organik şekilde aranan anahtar kelimelerden, web sitenize gelen trafik miktarını ve kalitesini artırmaya SEO diyebiliriz.

SEO’u Anlamak?

SEO’u tam olarak anlayabilmeniz için ufak bir örnek ile devam edeceğim. Diyelim ki global aramalarda, “Apple” kelimesi aranıyor ancak arayan kişinin ulaşmak istediği sonuç tamamiyle çiftçilikle alakalı bir sonuç ve web sitesine almak istediği trafik de bu alanla alakalı olsun. Kişi bunun yerine Iphone, Mac gibi ürünlerde yer alan Apple logosuna ulaşırsa bu hem kullanıcı deneyimi için hem de web site sahibinin almış olduğu trafik bakımından hem negatif hem de kalitesiz bir sonuç olur.

Almış olduğunuz trafik miktarını, doğru kullanıcılar ne kadar fazla alırsanız bu sizler için her zaman daha iyidir. (Kaliteli ve her zaman daha fazla trafik.)

Bunu bilmeyeniniz yoktur ancak ben yine de yazayım, organik aranmalardan almış trafikler için Google’a herhangi bir ücret ödemezsiniz.

SEO Nasıl Çalışır?

Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorları, normal kullanıcılar için sadece küçük bir kutucuk ve o kutucuklara aramayı istedikleri kelime ya da kelimeleri yazmış oldukları bir kutucuktan ibaret olabilir.

Peki bu arama motorlarının nasıl çalıştığını gerçekten düşündünüz mü? Sizlere neye göre web sitelerini sıralayıp, listelediğini…

Sorumuzun cevabına gelelim: Google veya kullanmış olduğunuz herhangi bir arama motoru, web sitelerinde yer alan verileri, botlar (Google Bot, Yandex bot…) yardımıyla indexleyip, listelenmelerini sağlar. Sizin yaptığınız aramalarla, bunları eşleştirip kendi algoritmaları yardımıyla sizlere sunar.

SEO’ya etki eden birçok algoritma faktörü mevcut.

SEO’u Etkileyen Faktörler Nelerdir?

SEO’unun nasıl çalıştığını artık az da olsa anlamışsınızdır. Arama motoru devi Google sahip olmuş olduğu algoritmalarını asla bırakmayacaktır, SERP (Search Engine Results Pages) sıralamasını etkileyen faktörlere karşı çok iyi bir bilgiye sahibim. Aşağıda yazacağım faktörler on-page (sayfa içi optimizasyon) ve off-page (sayfa dışı optimizasyon) dediğimiz kriterleri barındırıyor.

İçerik Pazarlama

Sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyonundan bahsetmeden önce içerik hakkında bilgiler vermek isterim. Yazmış olduğunuz “iyi ve özgün” içeriklerle, arama motorlarını web sitenize çekip, kullanıcılar ile bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz.

Web sitenizde bulunan kaliteli ve alakalı içerikler, arama motorlarında üst sıralarda olmanıza yarar sağlayacaktır. İçeriğiniz ne kadar anlaşılır, akıcı ve kullanıcının sorusuna yanıt vermesi bir yana, kullanıcıyı aramış olduğu alakalı içerik hakkında, çok daha fazla bilgi sahibi yapıyorsa, bu size olumlu bir şekilde geri dönecektir. Kullanıcıyı ne siteye ne kadar bağlayabilirseniz, unutmayın ki “Hemen Çıkma Oranı”nı da bir o kadar aşağıya çekmiş olacaksınız.

Bahsettiğim durum, E-Ticaret için de geçerlidir, hatta bunun geri dönüşü sizlere satış olarak geri dönecektir.

Hem arama motorları hem de web sitelerinizi ziyaret etmiş ya da edecek kullanıcılara güzel ve doğru bir biçimde optimize edilmiş içerikler sunmaktır. Bu kriteri esgeçmeden, kitlenize en alakalı türden çeşitli içerikler hazırlamalısınız. Arama motorlarındaki yerinizi iyileştirebilmek adına birkaç içerik türü paylaşıyorum:

(*) Blog gönderileri ve makaleler
(*) Sosyal Medyalardan hit çekebileceğiniz sitenizle alakalı içerikler.
(*) E-booklar ve teknik incelemeler hatta imkan varsa gazetelere dahii yönebilirsiniz.
(*) Nasıl yapılır tarzı içerikler.
(*) Videolar, özellikle de video paylaşım sitelerini (Youtube, Dailymotion, Vimeo gibi…) doğru ve aktif bir biçimde kullanmanız gerekir.
(*) Bilgi verecek şekilde grafik paylaşımları ve görsel içerikler.

Unutmamanız gereken en önemli konulardan biriyse, sitenizde içerikleri oluşturmadan önce hedeflediğiniz anahtar kelimeleri başlıklarda ve yazacağınız makalelerde kullanıcıyı boğmayacak, akıcı yapıyı bozmadan, içeriğin toplam kelime sayısının %3’ünü geçmeyecek şekilde oluşturmanızdır. (Makale 1000 kelimeden oluşuyorsa kullanacağınız anahtar kelimeler 30 adeti geçmemelidir.) Bunları eksiksiz bir biçimde yaptığınız arama motorlarında yükselme şansınızı fazlasıyla artırmış olursunuz.

Ayrıca Ahrefs, Semrush, KeywordFinder gibi toolları kullanarak, anahtar kelime araştırmasını derinlemesine yapabilirsiniz. Doğru içerik, doğru anahtar kelimeler diye de özet geçebiliriz.

Diğer bir faktörse, içeriklerinizin ne kadar güncel olduğudur. Bu noktada, sürekli yeni içerik girmeniz beklenmiyor aynı zamanda eski olan içeriklerinizi de sürekli güncel tutmanız önemlidir. Eski içerikleri güncel tutmanız, yeni olarak ekleyeceğiniz içeriklere göre daha olumlu dönüşler almanıza fayda sağlayacaktır.

Özgün içerik oluşturmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz tahmin ediyor ya da biliyoruzdur ancak bunu yaparken sosyal medya hesaplarımızı da aktif olarak kullanıp, bu hesaplardan web sitemize hit çekmeliyiz.

İç SEO

İç SEO, tamamiyle web sitenizde yapmanız gereken optimizeleri kapsar.

Birkaç İç SEO kriterinden bahsedip, onları nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeyim:

(*) Başlık: Web sitenizin ya da içeriğinizin ne ile ilgili olduğunu arama motorlarına söyler. Tavsiye ettiğim uzunluk 60 karakter ya da daha azdır, başlık ilgili içerikte bulunan hedef anahtar kelimeyi ve sitenizin adını içerebilir.

(*) Meta açıklamalar: Web sayfanızın ya da içeriğinizin ne ile alakalı olduğunu arama motorlarına söyler. Aynı zamanda, sayfaya gelen kullanıcıya da fikir verir, böylelikle de kullanıcı yaptığı arama ile alakalı olup olmadığını kolaylıkla anlayabilir. Meta açıklamalar, hedeflenen anahtar kelimeyi ve kullanıcılara akıcı bir şekilde bilgiyi barındırmalıdır. Meta açıklamalar için önerdiğim karakter sayısı 70 ila 160 arasında bulunan değerlerdir.

(*) Alt Başlıklar: Alt başlıklar sadece SEO’u geliştirmenize olanak sağlamaz aynı zamanda kullanıcılara da okuma kolaylığı sağlar. Bu nedenle de, arama motorlarının, içeriklerinizi daha iyi anlayabilmesi adına: H1,H2,H3 taglerini kullanabilirsiniz.

(*) Dahili / İç Bağlantılar: Arama motorlarının, web sitenizi daha iyi algılayabilmesi adına, iç linkleme yapabilirsiniz. Örnek vermem gerekirse, kickboks eldiveni satıyorsunuz, kickboks eldivenini elinize geçirebilmeniz için öncelikle bandajı ellerinize sarmanız gerekir. Haliyle, kickboks eldiveni ürününüzü satarken hemen aynı içerik içine, uygun bir yere bandaj ürününü satın alabilmeleri için iç linkleme yapabilirsiniz.

(*) Resim Adı ve Alt Etiketleri: Web sitenize sadece içeriklerinizden ötürü hit gelmeyecek, paylaşmış olduğunuz resimler ya da fotoğraflarla da hit sağlayabileceksiniz. Yüklemiş olduğunuz resimlerin adını ve alt yazı açıklamalarını hedeflenen anahtar kelimelere ve paylaşılan resimlere uygun bir biçimde yazmayı / eklemeyi unutmayın.

Bu kriterleri gözönünde bulundurun ancak yukarıda da bahsettiğim gibi fazla anahtar kelime kullanmayınız aksi halde Google web sitenizi cezalandıracaktır.

Web sitelerinizin hızlı ve kullanıcı dostu olduğundan emin olun, aynı zamanda web sitelerinizin %100 mobil uyumlu olması gerektiği gerçeğini de sakın pas geçmeyin.

Dış SEO

Dış SEO’da sıralamanızı etkileyecek faktörler mevcut. Dış SEO’daki kontrol tamamiyle sizin elinizde değil ancak bunları yararınıza çevirmek için gerekli ipuçlarını sonraki makalelerde paylaşmış olacağım.

Dış SEO’da bulunan birkaç kriterden bahsedelim:

(*) Güven: Google ve sitenizi ziyaret edecek kullanıcılar için çok önemli bir kriterdir. Bu güveni de artırmanın bir yolu, diğer güvenilir / otorite sahibi web sitelerinden dış bağlantılar oluşturmaktır.

(*) Bağlantılar: Bu kriter ise çoğu kişinin bildiği backlink olarak adlandırılan geri bağlantı (dış bağlantı) denilen kriterdir. Backlink için öncelikle dikkat etmeniz gereken kriter, kesinlikle Spam Score’u yüksek olan web sitelerinden dış bağlantı oluşturmamanız. İkinci kriter ise, parayla backlink almamalısınız. Kaliteli içerik oluşturan web sitelerden ve otoriter sitelerden dış bağlantı oluşturmalısınız / oluşturtmalısınız. Bunu yaparken de, web sitenizin içinde bulunduğu sektördeki, web sitelerinden bu bağlantıyı sağlamalısınız.

(*) Sosyal Medya: Sosyal Medya üzerinden çekilen trafiğin, SEO’a doğrudan olumlu bir katkısı yok ancak dolaylı olarak var, bu nedenle sosyal medya kanallarını da aktif bir şekilde kullanıp, web sitenize trafik çekmelisiniz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Dış SEO’da kontrol tamamiyle sizde değil ancak doğru planlama yaparak, kaliteli içerikler oluşturarak, güven yüzdenizi artırarak, sosyal medya üzerinden diğer insanların da içeriklerinizi paylaşmasına neden olursanız; kontrolün büyük bir yüzdesini elinize almış olursunuz.

Profesyonel SEO desteği alabilmek için, Hizmet Al linkine tıklayarak, iletişim sağlayıp, teklif alabilirsiniz.