WordPress Kurulumu – WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress Kurulumu – WordPress Nasıl Kurulur?

Öncelikle, bir domain ve o domaini barındırabileceğiniz bir adet linux hostinge sahip olmanız gerekmektedir. Şimdi ise WordPress kurulum detaylarına geçelim.

İlk adım:

WordPress İndir sayfasından son sürümü bilgisayarımıza indiriyoruz.

İkinci Adım:

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, indirdiğimiz klasörden zip dosyasına ulaşalım. İlgili zip dosyasına sağ tıklayıp, klasörü “buraya çıkart” diyoruz.

Üçüncü Adım:

Sitemizin FTP’sine erişim sağlayalım. Dileyenler direkt panel üzerinden de erişim sağlayabilir veya herhangi bir ftp programıyla. Benim önerim FlashFXP‘dir FTP programı için..
Zip’ten çıkarmış olduğumuz dosyaları olduğu gibi public_html veya bazı hosting firmalarında httpdocs olarak geçer, bu klasör içine wordpress dosyalarını eksiksiz ve düzgün bir biçimde yükleyelim.

Dördüncü Adım:

Sitemizin bulunduğu panele giriş yapıyoruz (Cpanel, Directadmin, CWP, Plesk artık hangisini kullanıyorsanız). Daha sonra MySQL kısmından sırasıyla, bir adet veritabanı oluşturuyoruz. Veritabanı için, bir adet kullanıcı adı ve şifre oluşturup, cpanel için bunları tam yetki vererek birleştiriyoruz.

Beşincı Adım:

Web sitemize ait url bilgisini internet tarayıcımıza giriyoruz. Veritabanı ismi, kullanıcı adı sayfasının yer aldığı sayfa gelene kadar ilerliyoruz (Dileyenler direkt, FTP üstünden wp-config.php dosyasını bulup, oradaki veritabanı ismi, kulllanıcı adı ve şifre bölümünü yukarıda oluşturduğu bilgilerle değiştirebilir.)

Sırasıyla,

Veritabanı İsmi: Panel üzerinden oluşturmuş olduğunuz veritabanı ismini yazacaksınız.
Kullanıcı Adı: Panel üzerinden oluşturmuş olduğunuz veritabanına ait kullanıcı adını yazacaksınız.
Parola: Panel üzerinden oluşturmuş olduğunuz veritabanına ait parolayı yazacaksınız.
Veritabanı Sunucusu: localhost (Eğer localhost çalışmazsa, hosting hizmeti almış olduğunuz firmadan bu değerin ne olması gerektiğini sorunuz.)
Tablo Ön Eki: wp_ (bu şekilde kalabilir ancak değiştirmek isteyenler wp config.php üzerinden de gerekli değişikliği yapmalıdırlar.)

tüm bilgiler doğru yazıldıktan sonra altta bulunan “Gönder” butonuna basınız. Eğer ki her şeyi eksiksiz ve doğru bir biçimde yazdıysanız, bir sonraki aşama olan admin panel için gerekli bilgileri belirleyeceğiniz sayfayı göreceksiniz.

Bu aşamada,

Site başlığı, Admin paneline girebilmeniz için kullanıcı adı ve parolanızı belirlemenizi isteyecektir. E-posta adresinizi de yazdıktan sonra WordPress’i Kur butonuna basıyoruz. Daha sonra bu bilgilerle /wp-admin/ yolunu yazıp, panele giriş sağlıyorsunuz.

Hepsi bu kadar, işte hazırsınız!

WordPress kurulumu için detaylı resimli ve hatta videolu anlatımlar yapacağım, takipte kalınız.